Zespół pochodzi z I połowy XVIII wieku. Można obejrzeć w nim ruiny pałacu, park, stajnię oraz kuźnię. Pałac pierwotnie należał do rodziny Dohnów. Od 1643 roku cała wieś Gładysze była własnością tego rodu. We wsi stał niewielki dworek mieszkalny. W 1688 roku Christoph zu Dohna, ze względu na swoją rosnącą pozycję społeczną oraz z uwagi na to, że pałac w Morągu został strawiony przez pożar, postanowił wybudować nowy pałac we wsi Gładysze.

Pałac zaprojektował francuski architekt Jean de Bodt. Ostatecznie obiekt powstał w latach 1701-1704. Budowę nadzorował projektant budynków gospodarczych Johann Caspar Hindersin. Pałac miał styl holenderskiego baroku. W zespole pałacowym wybudowano również wozownię, stajnię oraz dwupiętrową kuchnię.

Bawialnia i herbaciarnia
W XVIII i XIX w. w parku wybudowano jeszcze drewnianą chatę w stylu ludowym, w której mieściła się bawialnia dla dzieci, domek myśliwski oraz herbaciarnię. Następnie w 1858 roku powstała oranżeria, która w miesiącach letnich pełniła funkcję jadalni.

Ostatni właściciele, czyli bracia Wilhelm-Christoph i Carl-Emanuel, zginęli w trakcie II wojny światowej, a ich matka oraz siostry były zmuszone wyprowadzić się z pałacu i przenieść do Westfalii. Po opuszczeniu przez właścicieli pałac został w dużej części zniszczony.

Przetrwała jedynie kolekcja 250 obrazów, którą można obejrzeć w Muzeum Warmii i Mazur.

(Fot. maxpixel / CC0)