Początkowo, w latach 1975-1998, wioska należała do województwa elbląskiego, później stając się częścią Warmii i Mazur. Według przeprowadzonych badań, w roku 2010 r. zamieszkiwało ją 416 osób.

Historia miejscowości i gminy wilczęta


Miejscowość może być ważnym dla Polski miejscem historycznym, gdyż założono ją na samym początku XIV wieku. W latach 1330-1350 odbywała się tu budowa kościoła filialnego. Ponad 100 lat później Wilczęta stały się własnością rodziny Dohnów, należącej do grupy magnatów.
Jeszcze przed II wojną światową liczba mieszkańców wsi wynosiła 620 osób. Do ogromnej katastrofy doszło jednak przy końcowych pojedynkach. W 1945 r. radzieckie siły lotnicze atakowały ląd, kierując swoje działa m.in. na Wilczęta. Zniszczenia były kolosalne.

Gospodarka Wilcząt


Mimo swojej niewielkiej powierzchni, gospodarka wsi stara się ciągle rozwijać. Obecnie w miejscowości funkcjonują m.in. studio fotograficzne oraz stacja benzynowa. To także siedziba Spółdzielni Usług Rolniczych i miejsce działania popularnego warsztatu samochodowego. Turyści, pragnący zwiedzić Wilczęta, mogą zatrzymać się w Prywatnym Ośrodku Wypoczynkowym - Dębiny.

Będąc na terenach Wilcząt, nie można nie zatrzymać się w samym sercu gminy - wiosce Wilczęta. Choć nie imponuje ona swoimi rozmiarami, skupia kilka zabytków i wiele miejsc atrakcyjnych pod względem krajobrazowym.